Banner

Grudniowa niespodzianka

To projekt realizowany przez Parafię św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zabierzowie, którego celem jest udzielenie pomocy najbardziej potrzebującym Rodzinom z terenu gminy Zabierzów. W skład grupy, działającej od października 2012 r., wchodzi obecnie 12 wolontariuszy. Co roku orgaznizowane są przez nas dwie akcje charytatywne:

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI I ŚRODKÓW CZYSTOŚCI

Przed Świętami Wielkanocnymi – artykuły zbierane są przez ponad tydzień w kościołach w Zabierzowie i Rudawie i wybranych szkołach, następnie z zebranych rzeczy przygotowujemy paczki i rozwozimy potrzebującym;

GRUDNIOWA NIESPODZIANKA

Przed Świętami Bożego Narodzenia – akcja składa się z kilku etapów. W pierwszym z nich wolontariusze z otrzymanymi kwestionariuszami wywiadu udają się do potrzebujących Rodzin z naszej gminy i przeprowadzają z nimi rozmowy dotyczące trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Efektem każdej wizyty jest określenie głównych potrzeb Rodziny. Kolejnym zadaniem wolontariuszy jest stworzenie anonimowych opisów Rodzin, które na początku listopada są umieszczane na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabierzowie (www.gops.zabierzow.org.pl). Kolejny etap Grudniowej Niespodzianki polega na poszukiwaniu Świętych Mikołajów – osób, firm lub instytucji, które będą chciały obdarować przed Świętami Bożego Narodzenia potrzebujące Rodziny z naszej gminy. Świętym Mikołajem może zostać każdy, kto chce i może pomóc. Aby nim zostać wystarczy wejść na wymienioną powyżej stronę internetową, z dostępnych opisów Rodzin wybrać tę, której będzie chciało się pomóc i poprzez podany przy opisie telefon skontaktować się z wolontariuszem – Opiekunem Rodziny. Następnie Święty Mikołaj w porozumieniu z Opiekunem przygotowuje prezenty dla wybranej Rodziny. W zależności od potrzeb przez nią wskazanych, są to artykuły żywnościowe, ubrania, sprzęt AGD, meble, zabawki itp. Finał Grudniowej Niespodzianki odbywa się zawsze na początku grudnia. W tych dniach Święci Mikołajowie dostarczają prezenty na plebanię przy ul. Kolejowej w Zabierzowie. Następnie wolontariusze udają się z prezentami do Rodzin, dla których zostały przygotowane. W kolejnych dniach zaś przekazują Świętym Mikołajom relację z otwierania prezentów.

Podczas VIII Dni Zabierzowa w czerwcu 2016 r. otrzymaliśmy z rąk Pani Wójt Elżbiety Burtan i Przedstawicieli Rady Sołeckiej Zabierzowską Niezapominajkę. Jest to nagroda przyznana za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Dziękujemy za tak wyjątkowe wyróżnienie!