Banner

Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza jest grupą młodych ludzi, którzy posługują w świątyniach przy ołtarzu podczas Mszy św. i innych nabożeństw. Tworzą ją ministranci i lektorzy.

Służbę liturgiczną ołtarza w parafii św. Franciszka w Zabierzowie tworzy siedmiu lektorów, czterech ministrantów i jeden kandydat na ministranta. Przychodzą oni na niedzielną Eucharystię zasadniczo według ustalonego grafiku oraz starają się uczestniczyć w jednej Mszy św. w tygodniu. Najczęściej wybierają służenie wieczorem.

Tylko jeden ministrant zdecydował się na Mszę św. poranną. Zbiórki odbywają się w soboty raz na dwa
tygodnie w sobotę o godzinie 10.00.

Ministrant jest to chłopiec, który w trakcie Eucharystii m.in. rozkłada na ołtarzu kielich, podaje kapłanowi ampułki z winem i wodą, dzwoni i uderza w gong na podniesienie oraz służy do pateny, gdy wierni przyjmują Komunię świętą.

Lektorem zostaje chłopak, który pragnie odczytywać w Kościele Słowo Boże. Jest to odpowiedzialna funkcją, gdyż wymaga od niego dobrej wymowy i uprzedniego przygotowania przed każdym czytaniem.

W sytuacji, gdy zdarzy się, że przy ołtarzu nie ma ministrantów to wówczas on przejmuje ich zadania. Zarówno ministrant, jak i lektor, wypełniając swoje zadania przy ołtarzu zakładają odpowiedni strój – strój liturgiczny. W przypadku ministranta jest to biała komża i pelerynka w kolorze dostosowanym do danego okresu roku liturgicznego (np. w okresie zwykłym – zielona). Strojem lektora jest alba, czyli biała, długa szata przepasana cingulum, czyli sznurem.

Służba ministrantów i lektorów wymaga opanowania przez nich najważniejszych informacji o liturgii, ponieważ inaczej wygląda posługa w czasie Mszy św., a inaczej w czasie nabożeństwa. Zatem konieczne jest, aby ci, którzy służą, orientowali się, w jaki sposób to czynić. Stosowną wiedzę uzyskują w ramach specjalnego kursu przed włączeniem ich do służby liturgicznej oraz regularnie pogłębiają podczas zbiórek.

Bycie ministrantem lub lektorem zobowiązuje do dawania czytelnego świadectwa o tym, Komu się tak naprawdę służy. Młodzieniec, który stoi przy ołtarzu powinien wyróżniać się nie tylko strojem liturgicznym, ale także osobistą modlitwą, systematycznym udziałem w nabożeństwach oraz wysokim poziomem kultury osobistej, co przekłada się na dawanie dobrego przykładu innym i gotowość udzielania pomocy innym.

Decyzja o dołączeniu do grona osób służących przy ołtarzu powinna być przemyślana i przemodlona. Pomimo licznych obowiązków i wymagań ministranci i lektorzy mają szansę na bycie bliżej Boga, pogłębienie swojej wiary, wewnętrzne wyciszenie oraz doświadczenie jego błogosławieństwa w codziennym życiu.